Pascal
a fizika terén fõként a folyadékok és gázok
nyomásával foglalkozott.
Toricelli-kísérlet:
megoszló vélemények: „horror vacui” vagy légnyomás?
A kérdés egyrészt az volt, hogy mi van az ûrben, másrészt hogy miért áll meg a higany egy meghatározott magasságban. Az utóbbira két választ lehetett adni: a jelenség okát a levegõ nyomásában kell keresni illetõleg a "horror vacui"-ban (az elképzelés még Arisztotelésztõl ered, azaz hogy a vákum egyszerûen nem létezhet, mert abszurd mind logikailag, mind fizikailag). Mindegyik válasznak voltak neves képviselõi; Pascalban végül lassú és igen gondos, sokrétû kísérletezés után alakult ki a helyes meggyõzõdés: a jelenség oka a külsõ levegõ nyomása, és a Toricelli-ûrben vákum van.
Pascal egyik híres kísérlete, az ûr az ûrben már önmagában is elegendõ bizonyítékot adott arra vonatkozóan, hogy a levegö nyomása hozza létre a jelenséget.
Pascal egy Toricelli-elrendezést felfüggesztett egy vastagabb üvegedénybe, amelynek alsó, nyitott végét a kísérlet kezdetén egy membránnal lezárta. A felsõ, nyitott végén keresztül az egész edényt megtöltötte higannyal, majd a felsõ végét egy légmentesen záró fedõvel lezárta. Az egész higannyal töltött vastag üvegcsövet membrános végével lefelé függõleges helyzetben egy higannyal töltött edénybe állította, majd az alsó membránt átszúrta. Ezzel a higanyszint a felsõ Toricelli-elrendezés alá süllyedt, így valóban a Toricelli-ûrben lehetett vizsgálni a viszonyokat.
Pascal elõször is megállapította, hogy a Toricelli-ûrben elhelyezett Toricelli-elrendezésben a külsõ és a belsõ higanyszint azonos magasságban van. Ha most levegõt bugyborékoltatunk a vastagabb üvegcsõ Toricelli-ûrjébe, akkor azt találjuk, hogy a felfüggesztett belsõ barométer higanyszála emelkedni kezd. Ilyen módon egyértelmûen megállapítható, hogy a higanyt a levegõ nyomása nyomja meghatározott magasságig.
A döntõ kísérletet Pascal 1647-ben tervezte meg, majd sógora, Perier végezte el. Pascal igen helyesen úgy okoskodott, hogy ha a higanyszál magasságát a levegõ súlyából eredõ nyomás okozza, akkor a tengerszint feletti magasságától függõen a higanyszál masságának is csökkennie kell. A nagyon gondosan elvégzett kísérletek valóban azt mutatták, hogy a 800m-rel magasabban felállított barométerben a higanyszint jól mérhetõen, kb 8cm-rel alacsonyabban volt. A tengerszint feletti magassággal a higanyszint is vátozik, következésképpen az ok csak a levegõ nyomása lehet.
Az 1648. szeptember 19-én elvégzett kísérlet a fizika "nagy" kísérletei közé tartozik.
(forrás:
Simonyi Károly - A fizika kultúrtörténete)