8. Választási rendszerek paradoxonai

Ezekben a feladatokban a választási rendszerek egyes típusait vizsgáljuk meg. A kérdés mindig az, hogy mennyire „igazságos” egy-egy rendszer. Ha valamilyen furcsaságra bukkanunk, értelemszerűen kihangsúlyozzuk.

Az egyszerűség kedvéért az alapfeladatokban megelégszünk 10 választóval; ekkor könnyen megkonstruálhatók az egyes esetek.

Az első fajta választási rendszerben (8.1. - 8.6. feladatok)

egy klub elnökválasztó gyűlésén a 10 tag három jelöltre (A, B, C) szavaz. A választási rendszer szerint mindenki felírja a neki szimpatikus sorrendben a három nevet. A sorrendben első jelölt kap 3 pontot, a második 2 pontot, a harmadik 1 pontot. Ezután a 10 szavazó által kapott pontokat összesítik, a legtöbb pontot szerzett jelölt lesz az elnök.

8.1. feladat:

Lehetséges-e, hogy a választók közül senki sem szavaz első helyen A-ra, mégis A lesz a nyertes?

Eredmény:

Nem lehet.

8.2. feladat:

Vizsgáljuk meg ugyanezt a kérdést, ha kivételesen megengedjük, hogy A, B, C is szavazzon (esetleg saját magát téve az első helyre)!

Megoldás:

Lehetséges ilyen eredmény. Legyen 5 - 5 darab (B, A, C) és (C, A, B) szavazat, s minden jelölt szavazzon saját magára, pl.: A: (A, B, C), B: (B, A, C), C: (C, A, B). Ekkor A-nak 27, B-nek 26, C-nek 25 pontja van. 

8.3. feladat:

Lehetséges-e, hogy a 10 szavazó többsége B-t A elé helyezi, mégis A nyer?

Eredmény:

Igen, lehetséges.

8.4. feladat:

Lehetséges-e, hogy a szavazók többsége B-t is és C-t is A elé helyezi, mégis A nyer?

Eredmény:

Nem lehet (szerencsére).

8.5. feladat:

Vizsgáljuk meg ugyanezt a feladatot tetszőleges n-re is!

Eredmény:

Nem lehet.

8.6. feladat:

Lehetséges-e, hogy bár a szavazók többsége A-t B elé helyezi és B-t C elé helyezi, ennek ellenére a többség C-t A elé helyezi?

Eredmény:

Igen, lehetséges, már n = 3 szavazó esetében is. A példával már találkoztunk a valószínűség tranzitivitása témakörnél, s ott is említettük, hogy a jelenségnek statisztikai magyarázata van.

A második fajta választási rendszerben (8.7. - 8.8. feladatok)

egy klub elnökválasztó gyűlésén a 10 tag három jelöltre (A, B, C) szavaz. Mindenki felírja a neki szimpatikus sorrendben a három nevet egy papírra. A választási rendszer szerint az a jelölt nyeri meg a választást, aki többször szerepel az első helyen; holtverseny esetén a további helyezések döntenek.

8.7. feladat:

Lehetséges-e ebben a választási rendszerben, hogy bár a szavazók többsége B-t és C-t A elé helyezi, ennek ellenére A nyer?

Megoldás:

Igen, lehetséges.

8.8. feladat:

Az előző feladatban kapott „igazságtalanság” legkevesebb hány választó esetén állhat elő?

Megoldás:

n = 7 szavazóra pl. a következő konstrukcióval: (A, B, C) szavazatokból 3 darab, (B, C, A) szavazatokból 2, és (C, B, A) szavazatokból szintén 2 darab.

Mi a választási paradoxonok magyarázata?

A [7] könyvben a szerző a következő indokokat sorolja fel:
- Nem megfelelő a szavazási módszer.
- Nem valóságszerű a szavazatok megoszlása.
- A választók döntései nem azonos jelentőségűek (pl. ha az A jelöltet helyezzük az első helyre, akkor kicsi a jelentősége annak, hogy ki a második; a „megelőző” helyzet az első helyen a fontosabb).

Itt említi meg a szerző a Condorcet-paradoxont is (1785): Abszolút igazságos választási rendszer nem létezik.