51. a) Tegyük fel indirekte, hogy minden y-hoz van két olyan részhalmaz, Fi és Fj, amely X–y-on nem megkülönböztethető. Ez csak úgy lehetséges, ha a két halmaz csak „y-ban különbözik”: Fi=Fj\{y} (vagy fordítva). Minden y-hoz kiválasztunk egy (és csak egy!, ennek később lesz jelentősége) ilyen Fi,Fj párt. Különböző y-hoz nyilván különböző Fi,Fj párok tartoznak. Tekintsük azt a H gráfot, amelynek pontjai az Fi halmazok és élei az ilyen FiFj párok. Írjuk is rá minden élre, hogy az X halmaz melyik y eleme „miatt” választottuk ki ezt az élt.
Az így kapott H gráfnak n pontja és n éle van: minden y elemhez pontosan egy él tartozik és különböző y-okhoz különböző élek tartoznak. A H gráfban tehát van egy E1E2…EkE1 kör. Ez a kör olyan, hogy bármely két szomszédos ponthoz tartozó halmaz csak egy elemben különbözik: éppen abban az elemben, amit az élre „írtunk”. Tekintsük azt az y elemet, amelyben E1 és E2 különbözik. Feltehető (a csúcsok esetleges átszámozása után), hogy E1=E2\{y}. Ekkor y nem eleme E3-nak, mert csak úgy lehetne eleme, ha E2 és E3 éppen y-ban különbözne, ami (itt használjuk ki, hogy minden y-hoz csak egy halmazpárt választottunk) lehetetlen. Ugyanígy lehetetlen az is, hogy valamelyik további Ei-nek eleme legyen y. Ha ugyanis Ei-nek eleme volna, de Ei–1-nek nem, akkor Ei és Ei–1 éppen y-ban különbözne, de (ismét használjuk, hogy minden y-hoz csak egy halmazpárt választottunk) ez lehetetlen. Így viszont oda jutunk, hogy E2, E3,…, En, E1 sem tartalmazza y-t, ami viszont E1 esetében ellentmondás. Ezzel bebizonyítottuk az állítást.
A b) rész pontosan ugyanígy bizonyítható, most az egyes sorok a gráf pontjai és két sort jelölő pont akkor van összekötve, ha pontosan egy elemben különböznek. Ha minden oszlophoz volna két sor, amelyek csak ebben az oszlopban álló helyen különböznek, akkor a gráfunkban volna kör, s arra megint elmondható volna az előző rész bizonyítása.
TARTALOMJEGYZÉK |