7.óra – Egyszerű szimmetrikus alakzatok

Kezdjük a kör részeinek ismétlésével. (Elevenítsük fel az elnevezéseket akár egy barkochba, vagy egy Ki vagyok én? játék keretében)

F1.: Rajzolj a füzetedbe egyet – egyet az alább megadott alakzatokból, majd másolópapírra is rajzold át azokat! Ez utóbbin hajtogasd meg szimmetriatengelyüket! Melyik esetben hányat találtál?  Az alakzatok: pont, kör, egyenes, sáv, szakasz, körív.
pont – kör; Végtelen. A ponton, illetve a körközépponton áthaladó minden egyenes.  
egyenes – sáv; Végtelen. Maga az egyenes, illetve a középpárhuzamos, valamint minden az adott egyenesre, illetve a sáv határegyeneseire merőleges egyenes.
szakasz – körív;   1, a szakaszfelező merőleges, illetve az ív végpontjai szakaszának felezőmerőlegese.
F2.: Szerkeszd meg e tengelyeket a füzetbeli ábrán, és ragaszd melléjük a hajtogatott változatukat!
M.: Adhatjuk részben, vagy teljes egészében házi feladatként is. A feladat megoldása közben rögzítjük a szakaszfelező merőleges, és a szögfelező szerkesztésének módját. Ennek megértési és elsajátítási szintje döntheti el, hogy mennyit hagyhatunk házi feladatnak.
Kérdés:

- Milyen kapcsolat szerint rendeztük párba az alakzatokat? Hasonlóak válaszaink: a pont megfelelhet a kör középpontjának, az egyenes a sáv középpárhuzamosának, a szakasz a körív végpontjait kötheti össze.

- Melyekkel állítanád párba a következőket: szög, körcikk, körszelet, körgyűrű?
szakasz – szög, körcikk, körszelet
pont – körgyűrű

Idézzük a tk. egy kapcsolódó feladatát:

F3.: ( 73.oldal 1.) Rajzolj a füzetedbe tetszőleges sugárral egy kört! A középpontját nevezd O-nak! Vegyél fel rajta két pontot, A-t és B-t, s rajzold be az AB húrt!
a) Szerkeszd meg az AB ív felezőpontját!
b) Szerkeszd meg az AB szakasz felező merőlegesét!
c) Szerkeszd meg az AOB szög szögfelezőjét! Hány szerkesztést kellett elvégezned?
Mindhárom feladat megoldásakor ugyanazt a szerkesztést kell elvégezni.
M.: A feladat azt a fontos tudnivalót erősíti meg, hogy a szakaszfelező merőleges, a körívet felező sugár és a szögfelező ugyanazzal az eljárással szerkeszthető. Egyszerű és fontos feladat, lehetőleg ne hagyjuk ki!
F4.: Rajzolj a füzetedbe egy 3 cm sugarú kört, és másold át másolópapírra a körvonalat a középpont nélkül. Hajtogatással állíts elő a kör középpontját.
Készíts még egy másolatot és hajtogasd meg MÁSHOGY!
M.: A gyerekek többsége merőleges átmérőpárt hajtogat, ha azonban másodjára is ezt teszik, úgy nem teljesítik a MÁSHOGY feltételt, és ezt fel is ismerik.
Kérdés: Hogyan szerkeszthetnéd meg a körközéppontot?

Házi feladatként egy a 11. órán következő munka előkészítését itt adjuk fel!