I/27d) feladat megoldása:

d) igaz. Átfogalmazzuk a feladatot gráf-nyelvre: azt állítjuk, hogy ha egy véges egyszerű gráfban bármely két pontnak ugyanannyi közös szomszdéja van, akkor a gráf vagy reguláris, vagy van benne telített pont. Legyen x a gráf egy  tetszőleges pontja, legyen a fokszáma d és legyenek szomszédai x1, x2,…,xd. Először megállapítjuk, hogy minden xi-nek pontosan egy szomszédja van az xj-k között. Ez abból következik, hogy xi-nek és x-nek pontosan egy közös szomszédja van. Ha a gráfnak nincsenek további pontjai, akkor kész vagyunk. Ha vannak, akkor legyen Ai azoknak a pontoknak a halmaza, amelyek szomszédjai xi-nek, és különböznek x-tol is, xj-ktől is. Ha i és j különbözo, akkor Ai és Aj diszjunkt (különben xi-nek és xj-nek két közös szomszédja volna). Ha xi és xj között nem fut él, akkor Ai egy tetszőleges y pontjának és xj-nek csak Aj-ben lehet közös szomszédja (hiszen xj-nek szomszédja Aj-n kívül csak x és egy – xi-tol feltevésünk szerint különböző – xk lehet). Másrészt y nem lehet két Aj-belivel összekötve, mert ekkor y-nak és xj-nek két közös szomszédja is volna. Tehát minden yAi pontosan egy Aj-belivel van összekötve, ha xixj nem éle a gráfnak. Természetesen ugyanez igaz i és j felcserélésével is, amiből viszont következik, hogy ha xixj nem éle a gráfnak, akkor |Ai|=|Aj|.

Ha viszont xixj éle a gráfnak akkor yAi és zAj között nem mehet él, mert ezesetben xiyzxjxi négyszög volna a gráfban, amit a feladat feltétele kizár. Végül ugyanígy látható be az is, hogy yAi pontosan egy zAi-beli ponttal van összekötve. Ebből viszont következik, hogy d(y)=1+d–1 (szomszédai: xi, egy kivétellel minden Aj-ben egy pont, – Ai-ból is egy!). Tehát d minden olyan pont foka, amely valamelyik Ai-ben van. Mivel minden x-szel össze nem kötött pont benne van valamelyik Ai-ben, ezért minden olyan pont foka d, amely nincs összekötve x-szel. Ezzel azt is beláttuk, hogy bármely két össze nem kötött pont foka azonos. Be akarjuk látni, hogy ha sem x, sem szomszédai (tehát az xi-k) nem telített pontok, akkor szomszédainak is d a foka.Ha x nem telített pont, akkor van olyan Ai, amely nem üres. Ennek minden pontja d-ed fokú. Másrészt nincs olyan xi-től különböző xj, amellyel valamely Ai-beli pont össze lenne kötve (különben xi-nek és xj-nek x-en kívül is volna közös szomszédja). Tehát minden xi-től különböző xj foka is megegyezik az Ai-beli pontok fokával, d-vel. Ezzel beláttuk, hogy minden xi-től különböző pont foka d. Ha xi nem telített pont, akkor van olyan pont, amellyel nincs összekötve, s ezzel megegyezik a foka, tehát xi foka is d.Az állítás bizonyítását ezzel befejeztük.Azt is meg tudjuk mondani, hogy ha nincs telített pont, akkor milyen összefüggés áll fenn d és a pontszám között: minden Ai elemszáma d–2, tehát n=1+d+d(d–2)=d2d+1. Ha d–1=p prím, akkor a p2+p+1 elemű véges geometriából lehet megfelelő gráfot csinálni: minden pontot a polárisának pontjaival kötünk össze (pontosan p+1=d ilyen pont van). Ismert, hogy ha egy P pont rajta van Q polárisán, akkor Q is rajta van P polárisán, tehát egyszerű (irányítatlan) gráfot kapunk. P és P’ közös szomszédja az a Q pont, amely rajta van P és P’ polárisán, vagyis Q a PP’ egyenes pólusa. Ilyen Q pedig pontosan egy van.

MEGJEGYZÉS: A tétel speciális esete Erdős és De Bruijn nevezetes tételének, amely szerint egy n elemű halmaznak legfeljebb n részhalmaza adható meg úgy, hogy bármely kettőnek pontosan egy közös eleme legyen.