Interaktív geometriai feladatgyűjtemény
Nyitólap Elérhetőségek

Menü
Szerkesztési feladatok
Területátalakítások
Szabályos sokszögek
Pitagorasz tétele
Tengelyes tükrözés
Középpontos tükrözés
Forgatás
Eltolás
Szélsőérték-feladatok
(Markó Gábor munkája)


A hegyesszögű ABC háromszög M magasságpontját tükrözzük AB oldalának F felezőpontjára! Szerkesszük meg az ABC háromszög köré írható kört! Mit tapasztalunk? Igazoljuk sejtéseinket! Vizsgáljuk meg, hogy igazak maradnak-e a sejtések, ha az ABC háromszög már nem hegyesszögű!

Az animáció alapján a következő sejtések fogalmazhatók meg. Az M pont M' tükörképe illeszkedik az ABC háromszög köré írható körre, továbbá a CM' szakasz a körülírt kör egyik átmérője.

Az állítások igazolásához tekintsük az alábbi ábra és animáció jelöléseit. A CTMP négyszögben a T és P csúcsoknál derékszögek vannak, így húrnégyszögről van szó. Ekkor viszont ha az ABC háromszög C csúcsánál  szög van, akkor . Ez utóbbi szögnek  csúcsszöge, ezért  is teljesül. A középpontos tükrözés szögtartó tulajdonsága miatt pedig , és így a CAM'B négyszögben C-nél és M'-nél lévő szögek összege 180°, ezért CAM'B húrnégyszög. Ebből azonnal következik, hogy M' illeszkedik az ABC háromszög köré írt körre.

Most megmutatjuk, hogy ebben a körben a CM' szakasz átmérő. Valóban, mivel az AM'BM négyszög paralelogramma (átlói felezik egymást), ezért BT és M'A párhuzamosak egymással. Mivel BT merőleges az AC oldalra, ezért a vele párhuzamos M'A szintén merőleges AC-re. Ez azt jelenti, hogy a CAM'  háromszög derékszögű, ezért CM' átfogója valóban átmérő a háromszög köré írható körben.

Az animáció indítása

Az animáció segítségével meggyőződhetünk arról, hogy állításaink nem csak hegyesszögű háromszögben, hanem minden háromszögben érvényesek. Ennek bizonyítása derékszögű és tompaszögű háromszögre a fentiekhez hasonlóan, a megfelelő húrnégyszögek megtalálásával könnyen elvégezhető.