Interaktív geometriai feladatgyűjtemény

Nyitólap Elérhetőségek

Menü
Szerkesztési feladatok
Területátalakítások
Szabályos sokszögek
Pitagorasz tétele
Tengelyes tükrözés
Középpontos tükrözés
Forgatás
Eltolás
Szélsőérték-feladatok
(Markó Gábor munkája)


Az ABCDEF szabályos hatszög belsejében kijelölünk egy P pontot. A P pontot összekötjük a hatszög csúcsaival, így a hatszöget háromszögekre bontjuk. Minden második háromszöget, azaz az ABP, CDP és EFP háromszögeket besatírozzuk. Mely P pontokra lesz maximális, illetve minimális a besítorozott háromszögek területösszege?

P pont helyzetének változtatása mellett megfigyelhetjük, hogy a satírozott háromszögek területösszege a P minden helyzetében  ugyanakkora. Ha a P pontot a hatszög középpontjába visszük, akkor láthatjuk, hogy a satírozott háromszögek területösszege ugyanakkora, mint a nem satírozott háromszögek területösszege.


Az animáció indítása

Ennek bizonyításához egészítsük ki az ábrát! Húzzuk meg az AB, CD és EF egyeneseket, amik az alábbi ábra szerint az XYZ háromszöget fogják közre. A szabályos hatszög külső szögei 120°-osak, ezért az XYZ háromszög szabályos.

Most húzzuk meg az ABP, CDP és EFP háromszögek P csúcsához tartozó  magasságát; ezek egyben a P pontból az XYZ háromszög oldalaira állított merőlegesek is. Ismert azonban, hogy a szabályos háromszög belső pontjának oldalaktól mért távolságösszege a pont helyzetétől függetlenül a szabályos háromszög magasságával egyezik meg, ezért , ahol M az XYZ szabályos háromszög magassága.

Az animáció indítása

A fentiek alapján, ha az ABCDEF szabályos hatszög oldalának hosszát a jelöli, akkor 

ami mutatja, hogy a satírozott háromszögek területösszege valóban független a P pont helyzetétől.