Interaktív geometriai feladatgyűjtemény

Nyitólap Elérhetőségek

Menü
Szerkesztési feladatok
Területátalakítások
Szabályos sokszögek
Pitagorasz tétele
Tengelyes tükrözés
Középpontos tükrözés
Forgatás
Eltolás
Szélsőérték-feladatok
(Markó Gábor munkája)


Az ABCD paralelogramma AB és CD oldalát 4-4, BC és DA oldalát 3-3  egyenlő részre osztjuk, majd az ábra szerinti osztópontokat összekötjük. Milyen négyszög a QRST négyszög? Hányadrésze a QRST négyszög területe az ABCD paralegolramma területének?

Vizsgáljuk meg a Forgatás nevű csúszka segítségével a PQRS négyszög szimmetria-tulajdonságait! Milyen következtetések vonhatók le ebből a PQRS négyszögre?

Az 1.eltolás, majd a 2.eltolás nevű csúszkák segítségével határozzuk meg a két négyszög területének arányát!
 


Az animáció indítása

A Forgatás csúszka animálása mellett tanulmányozhatjuk az ábra szimmetria-tulajdonságait. A paralelogramma O középpontja körüli 180°-os forgatás a paralelogrammát természetesen önmagába viszi, de az egész ábra invariáns marad. Pontosabban a szemközti oldalakat összekötő szakaszok egymásba mennek át (konkrétan AL és CG, EK és JF, DI és BN egymás képe, míg HM önmagába megy át). Mivel a középpontos tükrözés egyenest önmagával párhuzamos egyenesbe visz, ezért az ABCD paralelogramma szemközti oldalait összekötő szakaszok egymással (AL, EK, FJ és GC, illetve BN, HM és ID) párhuzamosak. Ezt másképp úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a fenti ábra színes négyszögei mind paralelogrammák. Megjegyezzük, hogy AL és EK párhuzamossága abból következik, hogy az AEKL négyszög paralelogramma (AE=LK és párhuzamosak).

Tovább elemezve az O pontra vonatkozó középpontos tükrözést, megfigyelhetjük, hogy az ábra színes paralelogrammáinak mi a tükörképe (ld. alábbi ábra).

Az animáció indítása

Mivel a PV szakasz képe YX, ezért PV=YX, vagyis az ábra piros és sárga paralelogrammái szögeikben és oldalaikban is megegyeznek, így egybevágók egymással. Végül az LJSZ trapézban K az egyik szár felezőpontja, továbbá KT párhuzamos a trapéz alapjaival, ezért KT szükségképpen a trapéz (szárakat összekötő) középvonala, amiből következik, hogy T a ZS szár felezőpontja, azaz ZT=TS. Ez azt is mutatja, hogy a zöld paralalelogrammák is egybevágók a piros és sárga paralalogrammákkal.

Végül az ABP és a BCU háromszögek eltolt képét vizsgáljuk. Toljuk el az ABP háromszöget a , a BCU háromszöget a  vektorral. Az ábrán -val megjelölt szögek egyállású szögek, így megegyeznek. Ugyanígy megegyeznek a -val jelölt szögek, hiszen váltószögek. Ezért a D csúcsnál

,

azaz az U’, D és P’ pontok egy egyenesre illeszkednek. Ez azt is jelenti, hogy az ABCD paralelogramma átdarabolható az APUCP’U’ (konkáv) hatszöggé, amely viszont a QRST paralelogrammákkal egybevágó paralelogrammákból állítható össze. Mivel a felbontásban 13 paralelogramma található, ezért a QRST és az ABCD paralelogrammák területének aránya .


Az animáció indítása